آژانس انرژی اتمی به دنبال پیشرفت در مذاکرات استرافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (پنجشنبه) در دیدار با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه درباره توافق هسته ای با ایران اظهارات جدیدی را بیان کرد و خواستار پیشرفت سریع در مذاکرات شد.

گروسی پس از آن دیدار در گفت و گو با خبرگزاری فرانس 24 گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار سریع ترین پیشرفت ممکن در توافق هسته ای با ایران است.

کاخ الیزه نیز پس از این دیدار در بیانیه‌ای نوشت: امانوئل مکرون نیز در این نشست تاکید کرد که باید تلاش‌های دیپلماتیک در حوزه هسته‌ای ایران افزایش یابد. هر دو طرف بر لزوم یافتن راه حلی برای مذاکرات هسته ای تاکید کرده اند تا ایران و آمریکا بتوانند به مذاکرات و توافق بازگردند. آنها همچنین بر لزوم نظارت و کنترل آژانس بر فعالیت های هسته ای ایران تاکید کردند.

گروسی در گفت‌وگوی جدید خود مدعی شد دوربین‌های غیرفعال شده در ایران، مکان‌های مهمی در تأسیسات ساخت سانتریفیوژ و موارد دیگر را پوشش می‌دهند و افزود: این 27 دوربین که غیرفعال شده‌اند، مکان‌های مهم در تأسیسات ساخت سانتریفیوژ و موارد دیگر را پوشش می‌دهند. . اگر توافق دوباره برقرار شود و بتوانیم دوربین ها را دوباره روشن کنیم، باید با همتایان ایرانی خود بنشینیم و ببینیم چگونه می توانیم شکاف های بین آن زمان و اکنون را پر کنیم.»

وی پیش از این نیز ادعاهای خود را درباره ایران تکرار کرده و پس از بیان اینکه ایران در مورد تاسیساتی که در آن اورانیوم پیدا شده پاسخی نداده است، گفت: نظارت، اقدامی نیست که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا به حال بدون روند قانونی آن را الزامی کرده باشد.

حتما بخوانید:
نحوه تماشای Inception به صورت آنلاین: فیلم Tenet کارگردان Christether Nolan در سال 2010

اما این اظهارات در حالی مطرح می شود که مقامات کشورمان بارها تاکید کرده اند که ایران با این سازمان برای کشف برنامه هسته ای کشورمان همکاری کرده است.