اطلاعات فعالیت های هسته ای ایران را به اروپا دادیم!یایر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، در نشست هفتگی کابینه روز یکشنبه، ساعاتی پیش از عزیمت به آلمان برای گفتگو در مورد مذاکرات هسته ای ایران، از تروئیکای اروپایی به خاطر آنچه او موضع قاطع آنها در مورد احیای توافق هسته ای ایران خواند، تشکر کرد.

به گزارش الجزیره، لاپید گفت: ما به کشورهای اروپایی اطلاعاتی درباره فعالیت های هسته ای ایران در تعدادی از سایت ها داده ایم. ما یک کارزار سیاسی برای توقف توافق هسته‌ای و جلوگیری از لغو تحریم‌ها علیه ایران به راه انداخته‌ایم و نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد کاری که انجام می‌دهیم موفق است».

وی افزود: «هنوز راه درازی در پیش است، اما نشانه‌های دلگرم‌کننده وجود دارد».

تروئیکای اروپایی روز شنبه در بیانیه‌ای ادعای مذاکره درباره لغو تحریم‌ها و تمدید برجام را تکرار کرد.

در این بیانیه سه کشور اروپایی مواضع ضدایرانی خود را تایید کردند و اظهار داشتند: آخرین مواضع ایران تردیدهای جدی را برای بازگشت به توافق هسته ای ایجاد می کند. مواضع اخیر ایران با تعهدات بین المللی این کشور مغایر است و چشم انداز تقویت مجدد برجام را به خطر می اندازد.

در رابطه با بیانیه «ترویکای اروپایی»، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین به این اظهارات واکنش نشان داد و اعلام کرد که این اظهارات در زمانی نامناسب بیان شده است.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا گفته بود که واکنش اخیر ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا درباره تمدید توافق هسته ای، مذاکرات را به عقب می اندازد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در عین حال گفت که تهران به پیشنهادات واشنگتن در خصوص احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پاسخ «سازنده» داد.

حتما بخوانید:
تلفن هوشمند جدید تاشو Oppo مانند کلید اتومبیل به نظر می رسد و واقعاً عجیب است