[ad_1]

چیزی که به طور دوره ای باعث تحریک دولت ها و صنعتگران اروپایی می شود ، عدم موفقیت قاره در تولید یک شرکت بزرگ فناوری برای به چالش کشیدن شرکت های بزرگ آمریکایی است.

موفقیت های اروپایی در برخی زمینه ها وجود دارد: به عنوان مثال Skype و Spotify ، اما در مورد تأمین زیرساخت های مهم نه.

هنگامی که نوبت به نامگذاری سخت افزارها ، نرم افزارها و ارائه دهندگان خدمات ابری می رسد که بر فضای IT تسلط دارند ، نام هایی که همیشه مورد توجه قرار می گیرند ، شرکت های مستقر در ایالات متحده هستند (با Alibaba در قسمت ابر).

برای تلاش نبوده است. در دهه 1970 ، مبالغ هنگفتی توسط دولت های ملی مربوطه به ICL ، Bull ، Olivetti و Philips ریخته می شد تا یک قهرمان ملی تولید شود تا قدرت غول های فناوری ایالات متحده مانند IBM را بدست آورد ، اما همه آنها ناموفق.

حتی در این صورت ، این رویاهای اروپا برای مشت زدن بیش از وزن تکنولوژیکی خود را که در سال گذشته باعث ایجاد پروژه Gaia-X شده است ، کم رنگ نکرده است.

هدف آن ایجاد نمایندگان حوزه های سیاست ، تجارت و علوم ، ایجاد زیرساخت داده ای بین قاره بر اساس استانداردهای باز ، ایجاد شده توسط “اروپا ، برای اروپا” است.

بنیانگذاران آن در حال میزبانی از اولین کنفرانس مجازی خود هستند تا مشخص کنند چه چیزی امیدوارند با Gaia-X بدست آورند ، در حالی که نقشه راه پروژه را کمی روشن می کنند.

یک جایگزین اروپایی برای غول های فناوری ایالات متحده

در ظاهر ، به نظر می رسد که این پروژه در راستای ایجاد یک رقیب اروپایی در برابر فرمانروایان چابک جدید اقتصاد دیجیتال ، مانند خدمات وب آمازون (AWS) ، Google ، Salesforce و غیره است.

جالب است که ، روز اول کنفرانس AWS را به عنوان یکی از مشارکت کنندگان در این پروژه معرفی کرده اند ، و غول ابر عمومی ادعا کرده است که از ابتدای تأسیس “یک طرفدار فعال” این طرح است.

ماکس پیترسون ، معاون فروش بین المللی بخش عمومی جهان در AWS ، گفت: “ما به Gaia-X پیوستیم تا به مشتریان و شرکای اروپایی خود کمک کنیم تا نوآوری ابر محور را در اروپا تسریع کنند.”

“ما از توسعه یک اکوسیستم دیجیتالی باز و رقابتی برای صنایع ، دولت ها و شهروندان اروپا حمایت می کنیم. مهم است که مشتریان ما بتوانند با استفاده از فن آوری پیشرو در جهان ، خدمات را به سرعت ، ایمن و کارآمد بسازند. این به بهترین وجهی به آنها کمک می کند تا آنها را برای شرکت در خانه ، در سراسر اروپا و در سطح جهانی آماده کنند.

این هدف برای برجسته کردن هدف دیگری از این پروژه است ، این است كه به شركت های اروپایی كمك كنیم تا در مورد مقیاس كاری مشاغل خود برای تجارت با جهان گسترده تر عمل كنند.

از نقطه نظر رقابت فناوری ، اروپا تلاش کرده است تا در گذشته با غول های فناوری ایالات متحده نبرد کند. در سال 2008 ، دولت فرانسه (با حمایت آلمان) Quaero ، موتور جستجوی اروپایی را برای رقابت با گوگل راه اندازی کرد. پس از صرف نزدیک به 100 میلیون یورو از پول پرداخت کنندگان مالیات فرانسه در این پروژه ، دولت وصل کرد.

پروژه Gaia-X ، که در ابتدا در انتهای سال گذشته آغاز شد ، در حال حاضر پشتیبانی سنگین وزن را به خود جلب کرده است. رقیب فرانسوی AWS OVHCloud ، BMW ، Deutsche Telekom ، Atos ، Siemens ، Bosch ، SAP Orange و EDF از جمله لیست حامیان پروژه هستند.

این طرح همچنین از حمایت دولت فرانسه و آلمان و همچنین هفت کشور اروپایی دیگر در سطح دولت برخوردار بوده است.

اهداف این پروژه کاملاً روشن است: استفاده گسترده از سیستم های باز ، یک مخزن مشترک و استانداردهای یکنواخت در سراسر اروپا. ارائه مقاله مجری اتحادیه اروپا ، یک استراتژی اروپایی برای داده ها، فون در لاین ، رئیس کمیسیون گفت که در ذخایر داده های صنعتی اتحادیه اروپا “مقدار زیادی از ایده های گرانبها ، نوآوری بالقوه و پتانسیل استفاده نشده که باید از آن استفاده کنیم” نهفته است.

درایور اصلی نحوه استفاده از داده است. با توجه به قوانین مشترک در مورد چگونگی پویش داده ها ، می خواهیم به سمت یک رویکرد واحد به داده ها برویم.

حاکمیت داده ها کلید پروژه است. معرفی آیین نامه عمومی حفاظت از داده ها (GDPR) در ماه مه 2018 تأثیر عمده ای بر بازار داشته و متحقق تحقق اهمیت مالی داده ها شده است. و این دارایی هایی است که دولت های اروپایی مشتاقانه دیدن آن را در دست رقبای اروپایی نمی بینند.

از این رو نیاز به پروژه Gaia-X برای تضمین برخی از سطوح حاکمیت داده ها وجود دارد. تفکر این است که همه کاربران خود تصمیم می گیرند که داده های شخصی خود را در کجا ذخیره کنند ، چه کسی می تواند از آن استفاده کند و برای چه هدفی استفاده می کند.

از همه مهمتر ، داده ها می توانند بین شرکت ها منتقل شوند (به دلیل مجموعه مشترکی از قوانین استاندارد سازی) و می توانند با داده های دیگر پیوند داده شوند ، پردازش ، ارزیابی شوند و از طریق آنها پول درآورند. بنیانگذار Gaia-X فکر می کند که این امر باعث می شود نسل جدیدی از خدمات نوآورانه راه اندازی شود.

البته ، ابر ناکامی های گذشته اروپا در ابتکاراتی از این دست وجود دارد ، اما ، طبق گفته آماندا بروک ، مدیر عامل گروه استاندارد باز Open UK ، این بار تفاوت های قابل توجهی وجود دارد. وی گفت: “بین جهان آن زمان و جهانی که اکنون در آن هستیم اختلافات زیادی وجود دارد.” “ما در حال مشاهده چگونگی Margrethe Vestager هستیم [the EU competition commissioner] اکنون درگیر رقابت است. “

داده ها در قلب مدل های تجاری قرار دارند

اما این فقط تقویت قوانین رقابت نیست: عوامل دیگری نیز در این زمینه نقش دارند. “ما درک بیشتری از داده ها و چگونگی استفاده از آنها را می بینیم. این یک تغییر بزرگ است: داده ها اکنون در قلب مدل های تجاری قرار دارند و نه فقط مدل های فناوری. “

در چنین فضایی کاملاً واضح است که ببینید رویکرد مشترکی برای کسب درآمد از داده ها سود طولانی مدت را به همراه خواهد داشت.

قبل از اینکه Gaia-X به واقعیت تبدیل شود ، هنوز چیزهای زیادی برای حل و فصل وجود دارد. تمایل به عضویت بیشتر کشورها وجود دارد ، این س ofال وجود دارد که در مورد انگلیس چه باید کرد و از همه مهمتر ، در مورد کشورهای آمریکایی که در اروپا فعالیت می کنند چه باید کرد.

این یک مشکل خاردار است: بخش عمده ای از منطق تشکیل Gaia-X ایجاد برخی از نفوذها علیه ایالات متحده است. احساس در حال حاضر این است که هر شرکت آمریکایی که می خواهد درگیر شود از طریق شرکت های تابعه اروپایی خود و خط Gaia-X این کار را انجام می دهد.

گفتن این ممکن است راحت تر از انجام آن باشد. اقدام هفته گذشته وستاجر علیه آمازون نشان داد كه وی از قصد خود برای قرار دادن غول های آمریكایی در صحنه فروگذار نمی كند.

در کنفرانس این هفته باید راهنمایی در مورد چگونگی مشاهده شرکت کنندگان در مسیر پیش رو ارائه شود. Gaia-X نباید به عنوان یکی دیگر از تغییرات محور فرانسه و آلمان دیده شود و مطمئناً نیاز به سوار شدن کشورهای بزرگ دیگر نیز هست.

[ad_2]

منبع: tadrisriazi-news.ir

ایندکسر