دفاع مقدس جلوه بزرگ پیروزی حق بر دروغ بود/ «حب الحسین» روابط امروز ایران و عراق را بیمه کرد.


مرجع فرهنگی جنبش «نایبه» در گفتگو با باشگاه خبرنگاران:

در 31 شهریور 1359 رژیم بعثی عراق با حمایت آمریکا و غرب جنگی گسترده را با هدف سرنگونی نظام تازه ایجاد شده جمهوری اسلامی ایران علیه ایران آغاز کرد. در آن زمان، ایران در حال بازسازی نظام اداری و نظامی خود بود. به همین دلیل رژیم وحشی بعث معتقد بود که فرصت مناسبی برای حمله به ایران وجود دارد و پس از آماده سازی تجهیزات خود و جلب حمایت خارجی، اقدام به این کار کرد.

اما روحیه اسلامی مردم ایران حاضر به تسلیم نشدن در برابر او نشد و جوانان متدین و انقلابی با کمک بازماندگان ارتش وقت از اردوگاه بعث در مقابل دشمن ایستادگی کردند و این مقاومت 8 سال به طول انجامید. که هر ساعت آن حماسه ای بود، این را دلاوری های رزمندگان اسلام تعریف می کند و مقاومت تا زمانی ادامه یافت که متجاوزان عقب رانده نشدند و آرزوهای طاغوتی برای تجزیه ایران و سرنگونی جمهوری اسلامی از بین نرفت. ایران با تجربه فراوان مبارزه با متجاوزان سرافراز و پیروز از این جنگ ناعادلانه بیرون آمده و با دستاوردهای نظامی، علمی و عمرانی که از آن زمان تاکنون به دست آورده است، به بازدارنده قدرتمندی در برابر هر قدرت متجاوزی که خواهان سرزمین ایران است تبدیل شده است. ، ایجاد شده. پس از پایان جنگ، هر ساله هفته اول مهرماه به نام هفته دفاع مقدس نامگذاری شد تا یاد و خاطره سربازان و حماسه آنان در برابر رژیم بعث گرامی داشته شود. به همین مناسبت پمازن الباجیگفت‌وگویی با مسئول فرهنگی مقاومت اسلامی نجباء عراق داشتیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

چرا رژیم بعثی صدام بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی جنگ علیه ایران را آغاز کرد؟

حتما بخوانید:
تعمیر پکیج در تهران - تعمیرات پکیج 24 ساعته - تکنیک سرویس پارس

مازن الباجی: شاید نتوان در مورد شرایط زمان شروع جنگ صدام و رژیم کافری بعث علیه انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) تفسیر عینی و قطعی ارائه داد، اما امروز و بر اساس گزارش ها منتشر شده توسط اطلاعات آمریکا و غرب تایید می شود که آمریکا و غرب از ظهور عواطف و شعور اسلامی که الهام بخش جهان در اندیشه امام خمینی (ره) بوده و دروازه آزادی، انسانیت و مقاومت را در برابر انقلاب گشوده است، هراس دارند. استکبار جهانی که باعث این جنگ علیه جمهوری اسلامی ایران شد، لذا امثال صدام برای آمریکا ابزارهای گستاخ و مزدور هستند که هر وقت شرایط اقتضا کند به انجام وظیفه می شتابند. جنگ تحمیلی رژیم بعث علیه ایران از جمله مواردی بود که به دستور آمریکا انجام شد و خود صدام نیز بارها به این مشکل اعتراف کرده است.

مولفه های اصلی مقاومت جمهوری اسلامی در مقابل این جنگ و کسب پیروزی های بزرگ چه بود؟ چرا صدام و حامیانش با وجود جنایات علیه بشریت که مرتکب شدند نتوانستند به اهداف خود برسند؟

مازن الباجی: در آغاز جنگ، مردم ایران ایمان قوی و آمادگی کامل برای فداکاری داشتند. اگرچه ایران در آن زمان ارتش قوی و مدرن ترین سلاح ها را در اختیار نداشت، اما عامل تعیین کننده و پیروز مردم ایران در برابر جنگ وحشیانه رژیم بعث تحت حمایت جهانیان، اعتقاد به پاسداری از راه حق بود. نظریه اهل بیت علیهم السلام در انقلاب اسلامی به رهبری امام (ره) تجسم یافت. این عقیده و نظریه سلاحی مرگبار بود که هیچ لشکر بندگان گستاخ و ظالمی در اختیار نداشت. همین ایمان و آمادگی و آمادگی برای شهادت بود که دشمن بعث و قدرت های جهانی تا بن دندان مسلح را شکست داد و جلوه ای بزرگ از پیروزی حق بر دروغ را آشکار کرد.

حتما بخوانید:
اپل اقداماتی را انجام داده است که می تواند به آن اجازه دهد تراشه های کوالکام را کنار بگذارد

جنابش نجبایی از عراق

جنگ هشت ساله و جنگ اقتصادی کنونی علیه ایران را چگونه مقایسه می کنید؟

مازن الباجی: هدف هر دو جنگ سرکوب انقلاب، توقف توسعه و رشد ایران، جلوگیری از تکمیل منابع انرژی و وسایل مهار کشور بود. اما به یاری خداوند در هر دو جنگ، دشمن شکستی فاجعه بار و آشکار را متحمل شد. بنابراین امروز ایران در مهم ترین و خطرناک ترین امور به خودکفایی رسیده است و واردات سلاح از این کشور توسط روسیه، ارسال ماهواره به فضا و حفظ مبانی و مبانی انقلاب اسلامی بهترین است. شواهد این پیروزی ایران در هر دو جنگ و این پیروزی ها را در برابر آمریکا و مزدورانش ادامه خواهد داد.

مراحل روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق را پس از پایان جنگ به ویژه پس از سرنگونی رژیم بعث چگونه ارزیابی می کنید؟

مازن الباجی: مردم عراق و به ویژه شیعیان قربانی رسانه های عربی، داخلی و بین المللی بودند و قدرت و ظلم یکی از مهم ترین عواملی بود که بسیاری از شیعیان را که ارزش انقلاب را درک نکرده بودند، به جنگ با اسلام کشاند. جمهوری، و البته بسیاری از مردم. کسانی هم بودند که مرگ را بر نرفتن به جنگ ترجیح دادند و به دست رژیم بعث جان باختند. در رابطه امروز ایران و عراق آنچه در روزهای گذشته از همبستگی و نوع دوستی و حماسه آفرینی در زیارت اربعین شاهد بودیم بهترین گواه بر تعطیلی همیشگی بعث و آمریکا در این زمینه و امنیت است. دریچه برای نام «حب الحسین» (علیه السلام) این رابطه را بیمه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید