ما در مذاکرات هیچ امتیازی به ایران ندادیمیک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است، گفت که این کشور در مذاکرات هسته ای امتیازی به ایران نداده است.

این مقام مسئول در مصاحبه با سی ان ان مدعی شد: در حالی که مذاکرات ادامه داشت، ایران یکی دیگر از خواسته های کلیدی خود برای بازرسی های هسته ای را کنار گذاشت.

وی گفت: گزارش‌هایی مبنی بر اینکه ما امتیازات جدیدی به ایران داده‌ایم یا در نظر داریم به ایران امتیاز بدهیم، کاملاً نادرست است.

این مقام آمریکایی در ادامه اظهارات خود افزود: این ایران بود که در موضوعات حساس امتیاز داد.

این مقام آمریکایی افزود: اگر به توافق برسیم، ایران باید گام های مهمی برای برچیدن برنامه هسته ای خود بردارد. ایران از غنی سازی و ذخیره اورانیوم بیش از حد تعیین شده منع خواهد شد.

او همچنین مدعی شد که این توافق مستلزم حذف هزاران سانتریفیوژ پیشرفته فعال در ایران است.

پیشتر نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت و گو با شبکه تلویزیونی اسپانیایی “جوزف بورل” گفته بود که اکثر کشورهای شرکت کننده در مذاکرات هسته ای با ایران با پیشنهاد اتحادیه اروپا که هدف آن است، موافق هستند. حفظ توافق هسته ای 2015

بورل در بخشی از مصاحبه خود گفت: “بیشتر کشورها موافق هستند، اما من هنوز پاسخی از سوی ایالات متحده ندارم و انتظار دارم این هفته پاسخی دریافت کنم.”

بورل پیش از این گفته بود که پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا در توافق هسته‌ای را منطقی می‌دانم و اکنون مجدداً تاکید کرد: ایران در پیشنهاد اتحادیه اروپا درخواست تعدیل‌هایی کرده است که البته علناً اعلام نشده است، اما نتیجه است. 16 ماه مذاکره غیرمستقیم آمریکا و ایران با اتحادیه اروپا.

حتما بخوانید:
Reddit - Dive Into Anything