همزمان با طرح پرونده های قضایی برای رفتارهای ضد رقابتی ، فراخوان فیس بوک از بین می رود


ایالات متحده با طرح پرونده های قضایی علیه فیس بوک خواستار تحریم این شرکت برای سالها رفتار ضد رقابتی برای حفظ موقعیت انحصاری خود شده است.

کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده (FTC) و ائتلافی از 48 دادستان کل ایالات متحده ، فیس بوک را به شرکت در یک استراتژی سیستماتیک برای از بین بردن رقبا متهم کردند.

FTC اعلام کرد که دادگاه ها را تحت فشار قرار می دهد تا فیس بوک اینستاگرام و واتس اپ را از بین ببرد و فیس بوک از انجام اقدامات ضد رقابتی منع شود.

ایان کانر ، مدیر دفتر رقابت FTC ، گفت: “اقدامات فیس بوک برای محکم کردن و حفظ انحصار خود ، مصرف کنندگان را از مزایای رقابت محروم می کند.” “هدف ما این است که رفتار ضد رقابتی فیس بوک را برگردانیم و رقابت را بازیابی کنیم تا نوآوری و رقابت آزاد رشد کند.”

لتیتیا جیمز ، دادستان کل نیویورک ، یک ائتلاف دو حزب 48 دادستان کل را در 46 ایالت رهبری کرد که دادخواست دوم را با استدلال در مورد تجزیه فیس بوک مطرح کرد.

دادستان کل ادعا می کند که مارک زاکربرگ “یک خندق رقابتی” در اطراف شرکت ایجاد کرد ، رقبا را قبل از اینکه شرکت را تهدید کنند خریداری کرد و توسعه دهندگان شخص ثالثی را که از آنها برای ساخت برنامه در سیستم عامل خود دعوت کرده بود ، خرد کرد.

در این دادخواستها به یادداشتهای داخلی حاوی صدها صفحه از اسناد محرمانه فاش شده در هفته نامه کامپیوتر در سال 2019 اشاره شده است که متعاقباً به کمیته فرعی قضایی مجلس در زمینه قانون ضد انحصارى ، بازرگانی و اداری رسیدگی کرده و رفتارهای ضد رقابت در صنعت فناوری را بررسی کرده است.

شب گذشته فیس بوک اقدامات قانونی را به عنوان “تاریخ تجدیدنظرطلبی” و تلاشی برای برگرداندن تصرفاتی که در آن زمان توسط نهادهای نظارتی تصویب شده بود ، مورد انتقاد قرار داد.

اینستاگرام دو برابر ارزش خود را از دست داد

شکایت FTC ادعا می کرد که مدیران فیس بوک متوجه شده اند که اینستاگرام تهدیدی اساسی برای قدرت انحصاری فیس بوک است.

زاکربرگ در سال 2012 نوشت که فیس بوک در حال حاضر “بسیار عقب” از اینستاگرام است و “او ممکن است بخواهد هزینه زیادی را برای سرویس پیام رسانی تصویر در نظر بگیرد.” زاکربرگ با یک مدیر ارشد فیس بوک موافقت کرد که انگیزه او در خرید این شرکت “خنثی کردن یک رقیب بالقوه” بود.

فیس بوک این شرکت را با قیمت 1 میلیارد دلار در آوریل 2012 خریداری کرد – دو برابر ارزش 500 میلیون دلاری اینستاگرام.

یک سرمایه گذار به کوین سیستروم ، مدیر عامل اینستاگرام ، توصیه کرد که طبق شکایت ، زاکربرگ در صورت عدم پاسخ به فروش ، به حالت نابودی در خواهد آمد.

ادعا می شود که این تهدید تهدید اینستاگرام را خنثی کرده و جذابیت را برای سایر شبکه های اجتماعی رقیب دشوارتر کرده است.

فیس بوک از رقابت واتس اپ ترسید

در همان زمان ، فیس بوک نتیجه گرفت که برنامه های پیام رسان تلفن همراه تهدیدی جدی برای قدرت انحصاری آن است.

بر اساس شکایت ، رهبری فیس بوک “درک و ترسید” که یک برنامه پیام رسان موفق می تواند در برابر فیس بوک رقابت کند.

در اوایل سال 2013 ، زاکربرگ به هیئت مدیره نوشت که “بزرگترین بردار رقابتی برای ما این است که برخی از شرکت ها یک برنامه پیام رسانی برای برقراری ارتباط با گروه های کوچک از مردم ایجاد کنند و سپس آن را به یک شبکه اجتماعی گسترده تر تبدیل کنند.” این بیشتر بعنوان یک “خطر بزرگ برای ما” توصیف شد.

این شرکت از فناوری استفاده کرد که هنگام خرید شرکت اسرائیلی Onavo برای “شناسایی تهدیدها و فرصت ها” در میان برنامه های موبایل در حال ظهور در بستر های نرم افزاری فیس بوک به دست آورد.

بر اساس شکایت ، WhatsApp را به عنوان تهدید بالقوه برای قدرت انحصاری فیس بوک شناسایی کرد.

یک مدیر اجرایی نوشت: “WhatsApp راه اندازی یک پلت فرم رقابتی قطعاً چیزی است که من در مورد آن فوق العاده پارانویا هستم.”

طبق شکایت ، فیس بوک WhatsApp را در فوریه 2014 به قیمت 19 میلیارد دلار خریداری کرد ، که رقم بزرگی برای 100 $ رقبا بود که WhatsApp را دو سال قبل پیشنهاد داده بود.

هنگامی که فیس بوک WhatsApp را به دست آورد ، با پیوند دادن شماره تلفن های WhatsApp به سایر خدمات فیس بوک ، شرایط خدمات خود را تغییر داد و به حریم خصوصی کاربر آسیب زد.

به کارمندان فیس بوک هشدار داده شد که درباره سیاست اشتراک داده WhatsApp بحث نکنند.

پیش از شرکت در یک شام به یکی از مدیران اجرایی گفته شده بود: شما را به دردسر خواهد انداخت. در عوض ، با چند نمونه “ایمن” مانند هرزنامه / سو abuse استفاده آماده شوید. “

توسعه دهندگان نرم افزار خریداری یا قطع کرده اند

فیس بوک همچنین به تحمیل شرایط ضد رقابتی به توسعه دهندگان نرم افزار شخص ثالث متهم می شود که آنها را برای ساخت برنامه های کاربردی در بستر فیس بوک ترغیب کرده است.

فیس بوک رابط های برنامه نویسی برنامه های خود (API) را فقط به شرطی که توابع متناسب با فیس بوک را توسعه ندهند ، در دسترس برنامه های شخص ثالث قرار داد. همچنین ارتباط و یا ارتباط با سایر خدمات شبکه های اجتماعی از طریق آنها ممنوع شد.

فیس بوک دسترسی API به برنامه های شخص ثالثی را که رقابتی می دانست ، از جمله برنامه های پیام رسان تلفن همراه ، مانند Twitter’s Vine App ، که در سال 2013 راه اندازی شد ، قطع کرد تا به کاربران امکان فیلمبرداری و به اشتراک گذاری ویدیوها را بدهد. طبق شکایت ، فیس بوک با خاموش کردن API که به Vine امکان دسترسی به دوستان خود از طریق فیس بوک را می دهد ، پاسخ داد.

در موارد دیگر ، فیس بوک برنامه ها را فقط برای خاموش کردن سریع آنها خریداری کرد. این اتفاق در مورد Glancee ، یک برنامه “کشف اجتماعی” رخ داده است که از خدمات موقعیت جغرافیایی برای کمک به کاربران در دیدار با افراد جدید استفاده می کرد که 50.00 کاربر داشت.

در سال 2016 ، فیس بوک یک برنامه دیگر به نام EyeGroove خریداری کرد که به کاربران امکان می داد پس از اطلاع از توئیتر و اسنپ چت علاقه مند به خرید آن ، موزیک ویدئوهایی با جلوه های واقعیت افزوده را ایجاد و به اشتراک بگذارند و سپس برنامه را خاموش کرد.

دادستان کل نیویورک لتیتیا جیمز در بیانیه ای گفت که فیس بوک از قدرت انحصاری خود برای درهم شکستن رقبای کوچکتر و از بین بردن رقابت برای بیش از یک دهه استفاده کرده است.

وی گفت: “امروز ، ما در حال اقدام برای حمایت از میلیون ها مشتری و بسیاری از مشاغل كوچكی هستیم كه به دلیل رفتارهای غیرقانونی فیس بوك آسیب دیده اند.”

فیس بوک به جای رقابت بر اساس شایستگی ها ، از قدرت خود برای سرکوب رقابت استفاده کرد تا بتواند با تبدیل داده های شخصی به گاو پول نقد ، از کاربران بهره ببرد و میلیاردها دلار کسب کند. “

فیس بوک: دعاوی حقوقی “تاریخ تجدیدنظرطلبی” است

جنیفر نیوستد ، معاون رئیس جمهور و مشاور عمومی، در بیانیه ای گفت که دعاوی مربوط به FTC و دادستان کل کشور “تاریخ تجدیدنظرطلبی” است.

وی گفت که خرید فیس بوک از اینستاگرام در سال 2012 و WhatsApp در سال 2014 توسط نهادهای نظارتی در آن زمان بررسی شد.

FTC رأی داد که مالکیت اینستاگرام توسط فیس بوک در سال 2012 پاک شود و کمیسیون اروپا معاملات WhatsApp را در سال 2014 بررسی کرد و هیچ خطری برای آسیب رساندن به رقابت در هیچ بازار بالقوه ای پیدا نکرد.

وی گفت: “این دادخواست خطر ایجاد تردید و عدم اطمینان در مورد روند بررسی ادغام دولت خود ایالات متحده و اینكه آیا به دست آوردن مشاغل می تواند واقعاً به نتایج روند قانونی اعتماد كند را تهدید می كند.”


منبع: tadrisriazi-news.ir

حتما بخوانید:
زنجیره تأمین واکسن Covid-19 توسط دولت ملی ناشناخته مورد حمله قرار گرفت

دیدگاهتان را بنویسید