[ad_1]

پروژه Gaia-X بسیار جدی تر شده است. آنچه از حدود یک سال پیش به عنوان یک شرکت فرانسوی-آلمانی آغاز شده است ، باعث جذب 181 عضو از 18 کشور شده است و جالب است که اینها شامل شش کشور غیر اروپایی است.

هدف آن ایجاد نمایندگان حوزه های سیاسی ، تجاری و علمی است ، ایجاد زیرساخت داده ای بین قاره ای بر اساس استانداردهای باز ، ایجاد شده توسط “اروپا ، برای اروپا”.

سازمانی که پشت سر این پروژه بود اجلاس سالانه خود را در نوامبر سال 2020 برگزار کرد و در طی این روند نگاهی گذرا به شرکت کنندگان در مورد روند پیشرفت کار خود داشت.

دو مکاشفه قابل توجه وجود داشت. اول از همه اطلاعاتی بود که در تایید بیشتر پروژه ، سرمایه سنگین تری از دولت های فرانسه و آلمان دریافت کرده است. این موضوعی بود که آماندا بروک ، مدیرعامل سازمان محاسبات باز انگلیس را تحت تأثیر قرار داد و گفت: “من تحت تأثیر سطح بودجه دولت فرانسه و آلمان برای سیستم عامل Gaia-X و تعهد 21 میلیارد یورویی برای سرمایه گذاری در دیجیتال از کمیسیون. “

تعهد به محاسبات باز انگیزه ای برای بروک بوده است ، که مطمئن شد Open UK عضو اولیه Gaia-X است. وی گفت: “ما این تعهد را متعهد شدیم كه می خواستیم اطمینان حاصل كنیم كه انگلیس در این میز خاص است و آنچه را كه می توانیم انجام می دهیم تا دسترسی به Gaia-X و سایر همكاری های فن آوری باز اروپا را در طول زمان تسهیل كنیم.”

بروک افزود که چنین اقدامی وظایف سازمان را برآورده می کند. وی گفت: “ما رهبری بریتانیا را در فناوری باز ارتقا می دهیم.” “این یک فعالیت رو به درون نیست ، بلکه فعالیتی است که استعداد و مشاغل ما را به سمت فضای جهانی سوق می دهد.”

دومین افشاگری در اجلاس این بود که این پروژه حمایت غول های ابر ابر آمریكایی آمازون وب وب ، مایکروسافت و گوگل را جلب كرده است. هنگامی که Gaia-X برای اولین بار مورد بحث قرار گرفت ، این احساس وجود داشت که به عنوان وسیله ای برای ایجاد حضور اروپایی در برابر ارائه دهندگان اصلی از آن سوی اقیانوس اطلس شناخته می شد ، اما به زودی مشخص شد که ابر بزرگ غول پیکر ابرها بسیار علاقه مند به ایجاد یک پلت فرم مشترک داده در سراسر اروپا.

Wieland Hopfer ، معاون مهندسی گوگل در مونیخ ، در این اجلاس صحبت کرد و گفت که این شرکت اهداف مشترکی را با پروژه Gaia-X مشترک دارد. وی گفت: “Google Cloud به اروپا متعهد است.” “برخی از مشارکت های مهم ما با شرکت های اروپایی مانند ATOS و OVH Telecom Italia است. چشم انداز Gaia-X از دیدگاه Google به دقت پیروی می کند ، از این نظر که ما ایده ای از ابر باز را داریم که مشتریان را از قفل فروشندگان آزاد می کند و ما به یک روش چند ابر ایمان داریم و با توجه به آن می سازیم. “

نظرات هافر توسط معاون رئیس جمهور مایکروسافت ، کاسپر کلینژ ، مورد تأکید قرار گرفت و وی بر لزوم همکاری جهانی و به ویژه اروپا ، تأکید کرد. وی گفت: “این ابتکار عمل قبل از همه گیری كوید آغاز شده و از آن زمان اضطرار بیشتری پیدا كرده است.”

کلینژ گفت که برخی از اصول اساسی وجود دارد که مایکروسافت و گایا-ایکس به آنها اعتقاد داشتند ، از جمله این ایده:

  • اروپا باید به ابر دسترسی داشته باشد.
  • Gaia-X باید مطابق با آیین نامه عمومی حفاظت از داده ها باشد.
  • حاکمیت دیجیتال بسیار مهم است.
  • باید از فناوری پیشرفته استفاده کند.

به ویژه ، وی گفت ، Gaia-X می تواند به تحقق یک توافق جدید سبز برای اروپا کمک کند.

پس از آنکه اتحادیه اروپا این پروژه را بیشتر گسترش می دهد ، کجا خواهد بود؟ اولیویه سنوت ، عضو هیئت مدیره Gaia-X در گفتگو با هفته نامه رایانه گفت که سازمانهای انگلستان مورد استقبال قرار می گیرند ، اما هیچ مشارکتی در جهت آینده ندارند. وی گفت: “انگلیس به عنوان کشوری از خارج از اروپا با همان شرایط گوگل یا مایکروسافت رفتار خواهد شد.” “این می تواند بخشی از پروژه باشد ، اما نمی تواند بخشی از هیئت مدیره باشد.”

بدون شک تعداد بیشتری از اعضای انگلیس حضور خواهند داشت – چشم انداز چنین سازمان بزرگ چند ملیتی در آستانه آن جذاب خواهد بود. مطمئناً ، بروک سایر سازمانهای انگلستان را نیز مشاهده کرد که از این پرونده پیروی می کنند. وی گفت: “شركتهای انگلستان بدون شك خواهان مشاركت در بعد از Brexit خواهند بود و ما در حال حاضر با Open Compute در این زمینه كار می كنیم.”

“عضویت روز اول OpenUK در GaiaX در مشارکت آنها نقش اساسی دارد. برای تأمین آینده دیجیتالی انگلستان – یا هر کشوری – در این لحظه از زمان محلی ، اساسی است که ما در سراسر فن آوری با یکدیگر همکاری کنیم و از طریق شفافیت و صراحت اعتماد ایجاد کنیم. “

گشودن همکاری ابری بیشتر

پروژه Gaia-X مسلماً سلطه ایالات متحده را در مورد سیستم عامل های ابری و داده ها متزلزل کرده است و براک نیاز به صحبت سایر کشورها را تشخیص داده است.

وی گفت: “من تعجب نمی كنم كه 18 كشور مشاركت داشته باشند زیرا تغییر ژئوپلیتیك تأثیر عمده ای بر فناوری دارد.” “و از آنجا که زیرساخت های فناوری و داده های شهروندان اکنون در مرکز رادار و برنامه ریزی همه دولت ها هستند ، من گمان می برم که شاهد پیوستن کشورهای بیشتری خواهیم بود.”

فراتر از اهداف قاطع برای جذب کاربران بیشتر و افشاگری در مورد میزان سرمایه گذاری ، پیشنهادات مشخصی برای راه آینده در اجلاس کم بود.

مدیر عامل Gaia-X بوریس اتو در مورد اینکه می خواهد همه 27 عضو اتحادیه اروپا را درگیر کند صحبت کرد ، اما هنوز مناطق زیادی برای کشف وجود دارد. یک چیز که هنوز تصمیم گیری نشده این است که آیا یک ذخیره سازی داده مشترک برای سازمان وجود دارد – که هنوز هم در هوا وجود دارد.

اگرچه این سازمان در مورد برخی موارد روشن است – اگرچه در مورد پیروی از استانداردهای باز صحبت می کند ، این یک استاندارد بدن نخواهد بود. سنوت گفت: “Gaia-X یک سازمان استاندارد سازی نیست – اجرای فنی به استانداردهای واقعی احترام می گذارد.”

مهمتر از همه ، علیرغم جذابیت ابرمیزان بزرگ اروپایی آماده برای رقابت با ایالات متحده ، این موضوع در دستور کار نیست. اتو افزود: “این در مورد ایجاد یک ارائه دهنده ابر نیست. این یک زیرساخت داده فدرال خواهد بود. “

Brock Open UK از عدم پیشرفت در برخی از این زمینه ها دلسرد نشده است. وی گفت: “همه ما دوست داریم که در زمینه دیجیتال کارها سریعتر انجام شود ، اما این نوع تنظیمات زمان بر است و من فکر می کنم پیشرفت در Gaia-X احتمالاً همان چیزی است که تاکنون باید انتظار داشت.”

این مطمئناً پروژه ای است که در ماههای آینده منظره اروپا را متزلزل خواهد کرد.

[ad_2]

منبع: tadrisriazi-news.ir